Jak poznat kvalitní chléb a jak ho správně skladovat?

Jak poznat kvalitní chléb a jak ho správně skladovat? 4800 3204 administrator

V dnešní době je v supermarketech k dostání mnoho druhů chlebů. Ty se mohou lišit barvou, rozměry, složením, cenou, ale i řadou dalších faktorů. Abychom měli výběr ještě těžší, spousta z nich má v názvu lákavá slova jako “domácí,” “farmářský” nebo “bio.” Jak tedy poznáme, které pečivo je doopravdy kvalitní a na co bychom si měli při nákupu dát pozor? S naší technoložkou Hankou jsme dali dohromady několik bodů, které vám při výběru zaručeně pomohou a zároveň vás naučí, jak s božím darem nákladat po jeho zakoupení.

Nejprve se podívejme na to, jak chléb vybírat v obbchodě:

  1. Přečtěte si složení Určitě vás jako první napadne podívat se na složení. To by nemělo obsahovat žádná “éčka.” Na etiketě byste měli v optimálním případě najít žitný kvas, žitnou mouku, pšeničnou mouku, sůl, vodu, popřípadě droždí a kmín.
  2. Porovnejte barvySprávný bochník by měl být pěkně kaštanový. V žádném případě vybledlý ani příliš tmavý, až do černa.
  3. Nebojte se stisknoutVezměte si sáček nebo rukavici a zkuste tvrdost. Kůrka by měla být tvrší, křupavá a v žádném případě houbovitá. Střída má být naopak pěkně měkká a vláčná.

Pokud jste chléb již zakoupili, už s jeho kvalitou bohužel nic neuděláte. Můžete se ovšem poučit pro příšt nákup a využít následující tipy na jeho skladování.

  • Špatně vybraný nekvalitní chléb poznáte tak, že se vám druhý den začne drolit a třetí den plesnivět z důvodu nedostatečného prokvašení a vypečení. V opačném případě je možné při správné manipulaci skladovat chléb až 5 dní.
  • Bochník doma zabalíme do čisté, suché, plátěné utěrky a vložíme do chlebníku. Pokud chceme aby vydržel ještě déle vláčný, vložíme ho ještě do čistého mikrotenového sáčku. Utěrka bude třetí den vlhká, proto je vhodné ji vyměnit.
  • Pokud víme, že chléb rychle nezkonzumujeme, můžeme jej zamrazit. Čím dřív, tím lépe. Ovšem nikdy nemrazíme chléb teplý!
  • Chléb zásadně neuskladňujeme v chladničce, neboť při teplotě 0-10°C stárne mnohem rychleji.