Recept na tradiční vánočku

Recept na tradiční vánočku 1920 1382 administrator

Kvapem se k nám opět blíží ty nejkrásnější svátky v roce a s nimi i oblíbené vánoční pečení. Ve spolupráci s naší pekařskou expertkou Hankou jsme si pro vás připravily recept na tradiční vánočku, který vám zaručí úspěch u celé rodiny.

Ingredience:

  • 360 g hladké pšeničné mouky
  • 90 g hrubé pšeničné mouky
  • 45 g čerstvého droždí
  • 50 ml vody do kvásku
  • 4 g cukru krupice do kvásku
  • 96 g cukru krupice do těsta
  • 16 g vanilkového cukru
  • 6 g soli
  • 1 vejce
  • 1 žloutek
  • 5 ml rumu
  • 80 ml mléka
  • 100 g másla

+ dle chuti rozinky a loupané mandle

Postup:

  1. Začneme přípravou kvásku. Smícháme droždí, teplou vodu, cukr a necháme narůst.
  2. Následně se pustíme do tvorby omládku tak, že do kvásku přidáme část hladké mouky a vytvoříme tak těsto řidší konzistence. Vše dobře promícháme, přikryjeme utěrkou a necháme 30 minut zrát.
  3. Mezitím si vyšleháme vejce a žloutek do pěny a namočíme rozinky do horké vody.
  4. Až bude omládek vyzrálý, přidáme zbytek surovin dle receptu – hladkou a hrubou mouku, cukr, vanilkový cukr, sůl, vyšlehaná vejce, rum, máslo a mléko. V hnětači či v ruce mísíme dokud nám nevznikne hladké těsto. Pokud je těsto příliš tuhé, přidáme mléko. Výslednou hmotu necháme odpočívat 45 minut.
  5. Nakonec scedíme rozinky, přidáme je do odpočinutého těsta a promícháme. Nelekněte se, těsto zmenší svůj objem.
  6. Připravené těsto rozdělíme rovnoměrně na 8 dílů a necháme 10 minut předkynout.
  7. Nyní se pustíme do tvarování vánočky, se kterým vám pomůže ilustrace pod článkem. Během celého pletení vánočku příliš neutahujeme, aby těsto mělo místo pro další kynutí. Ze sedmi dílů si vyválíme silnější válečky. Nejprve začneme plést se čtyřmi z nich (znázorněné jako válečky 1-4 na obr. 1-4). Poskládáme si je vedle sebe a začneme zleva. První přeložíme přes druhý, třetí přes čtvrtý a nakonec třetí přes druhý. Stejnou formuli opakujeme dokud nemáme válečky celé spletené. Na obou koncích všechny válečky zmáčkneme k sobě a zahneme pod pletenec. Další tři válečky (na obrázku znázorněné jako 5,6 a 7) si vezmeme a zapleteme jako klasický cop (obr. 5-7). Poslední zbylý díl rozdělíme na poloviny a vyválíme stejně široké válečky (na obrázku znázorněné jako 8a a 8b), které budou o trochu delší než předchozí pletence, a zatočíme je do sebe (obr. 9-10). Tentokrát konce necháme volné. 
  8. Na plech přeneseme nejširší pletenec (vytvořený na obr. 4). Uprostřed hranou ruky jej mírně splácneme a potřeme zbylým bílkem. Navrch položíme prostřední pletenec, ze tří válečků (vytvořený na obrázku 8). Opět uprostřed vytvoříme hranou ruky mírný žlab a potřeme bílkem. Úplně poslední pletenec (vytvořený na obrázku 10) položíme opět nahoru a volné konce zahneme pod vánočku tak, aby každý konec byl upevněný v jednom z rohů vánočky. Nakonec celé důkladně potřeme bílkem.
  9. Zapletenou vánočku přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout. To, že je vánočka řádně vykynutá poznáme tak, že při opatrném zmáčknutí se  bude těsto vracet zpátky velmi pomalu. Pokud je stále pružné, necháme dále kynout. Tento proces bude trvat zhruba 30-70 minut. (Tip:  Pokud nám vánočka padá k jedné straně, můžeme jí spojit uprostřed a na kraji špejlí)
  10. Hotovou vánočku dáme do předem vyhřáté trouby. Ta by měla mít první čtyři minuty 180°C, další čtyři minuty 160°C a následně se čtyřicet minut péct při 150°C.
  11. Než vánočku vyndáme z trouby, zkontrolujeme propečení pomocí špejle. Při zasunutí do středu vánočky musí být špejle suchá. Pokud se na ni přilepilo těsto, prodloužíme dobu pečení. 

Jak uplést vánočku ilustrace